Idegenek a kertemben- Bemutatkozó

a filmcsomag

Az „Idegenek a kertemben” egy migrációval foglalkozó dokumentumfilmekből álló gyűjtemény. A filmek Európában élő bevándorlók életmódját, alkalmazkodási stratégiáit, nehézségeit és sikereit mutatják be – egyéni és közösségi sorsokon keresztül szólnak elszakadásról és beilleszkedésről, régi és új otthonról, hazáról, családról, barátságról.

a cél

A tapasztalat az, hogy a valóság szeleteit érzékenyen és érzékletesen bemutató dokumentumfilmek szerethető, egyéni, hús-vér főhősökkel kiváló eszközei lehetnek a toleranciára nevelésnek, az előítéletek és a negatív diszkrimináció elleni küzdelemnek. Ha a történet könnyen átélhető, a néző azonosul a hősével: beleképzeli magát a helyzetébe, szeretni kezdi, félti, drukkol neki, mindeközben pedig megtanulja a másságot is értékként kezelni.

Erre a hatásra alapozva, Európai Unió Integrációs Alapjának támogatásával hoztuk létre a gyűjteményt annak érdekében, hogy megfelelő tartalmú és minőségű dokumentumfilmek ingyenesen elérhetővé váljanak azok számára, akik oktatási, kulturális céllal kívánják használni őket a kirekesztés, hátrányos megkülönböztetés ellen irányuló programok keretében.

A projekt

2009. tavaszán juttattuk el felhívásunkat európai dokumentumfilm-rendezőkhöz, producerekhez, gyártókhoz, forgalmazókhoz és egyéb dokumentumfilmes szervezetekhez. Arra kértük őket, hogy küldjenek nekünk migránsok integrációjával foglalkozó dokumentumfilmeket. Nyár végéig közel száz film érkezett, az általunk felkért szakmai tanácsadó testület ezek közül választotta ki a harminc legmegfelelőbbet. Jelenleg a kiválasztott filmek jogainak megszerzése és a már megszerzett filmek adatainak feldolgozása folyik, a honlap „Filmek” menüpontjában egyre több cím és hozzá tartozó és adatlap szerepel. Amikor befejeződik a munka három napos rendezvény keretében a Docuart Filmművészeti Központban (Bp., IX., Erkel u. 15.) bemutatjuk a filmeket.

Amennyiben szeretné, hogy értesítsük a helyszínről és az időpontról, kérjük írjon egy e-mailt az info[kukac]docuart[pont]hu címre, adja meg a saját és az Ön által képviselt szervezet/iskola/intézmény nevét, és írja le röviden, hogyan tudná használni az „Idegenek a kertemben” filmcsomagot. Előre is köszönjük!

Idegenek a kertemben - Módszertani kézikönyv

Az Idegenek a kertemben – Módszertani kézikönyv a migrációs filmgyűjtemény projekt folytatása. Az Európai Integrációs Alap pályázatán ismét elnyert támogatásnak köszönhetően sikerült kiegészíteni a korábban létrehozott filmgyűjteményt és a gyűjteményhez tartozó katalógust egy módszertani kézikönyvvel.

A Módszertani kézikönyv több módon segíti a filmek felhasználását:

Kováts András nemzetközi migrációról írt tanulmánya nem csak általános háttérismereteket ad a bevándorlás és integráció kérdésköréhez, hanem a filmgyűjtemény filmjeiből hoz az általa ismertetett jelenségekre, kérdéscsoportokra konkrét példákat. Tanulmányában a migrációkutatás és bevándorláspolitika diskurzusai kapcsolatba kerülnek a dokumentumfilmekben elbeszélt személyes, családi történetekkel.

Baskó Ágnes és Varga Balázs szerzőpárosa a dokumentumfilm, mint művészeti forma, szerzői médium felől közelít a filmgyűjteményhez. Tanulmányukban az elemzés és feldolgozás lehetőségeihez alkalmazható, sokoldalú szempontrendszert ismertetnek, amelynek áttekintése könnyű, megértése inspiratív és alkalmas arra, hogy filmes/médiatanári előképzettség nélkül is biztonsággal nyúljunk a dokumentumfilmekhez a tanórán.

Szintén a szerzőpáros kidolgozásában, kreatív feladatsort találunk a kötet mellékletében, amelynek ötleteit bármikor előhúzhatjuk és bevethetjük az órai munkában.

Kitekintésként (és további lehetséges feladatötletként) az Ez én vagyok! c. film (Yes I Am!) Németországban kidolgozott és a kirekesztés elleni küzdelemben széles körben használt oktatási segédanyagát közöljük, magyar fordításban, szintén a mellékletben.

A felsorolásban végére hagytuk, de a kötet gerincét képezi az a 34 oldal, ahol a filmgyűjtemény egyes filmjeihez kapcsolódó konkrét feldolgozási szempontokat, javaslatokat találja az olvasó. A filmeket tematikus csoportokban tárgyaljuk, mint "A vegyes házasságok dilemmái", "Migráció és hazatérés" stb. (Az ajánlásokat Bognár Katalin, Ruszkai Nóra és Udvarhelyi Éva Tessza írta.)

Magunkról

Az „Idegenek a kertemben” projekt megvalósítója a Palantír Film Vizuális Antropológiai Alapítvány, egy non-profit, filmszakmai szervezet, amelynek alapvető célja a dokumentumfilm népszerűsítése, társadalmi célú használatának ösztönzése, és egy tudatosabb dokumentumfilm-fogyasztói attitűd kialakítása.

Az alapítványnak két állandó projektje van: az évente március elején megrendezett Dialektus Fesztivál, amely mára komoly nemzetközi eseménnyé nőtte ki magát; a másik, 2008 márciusa óta folyamatosan futó projektünk pedig a Docuart Filmművészeti Központ üzemeltetése és fejlesztése. A központban működik a jelenleg mintegy 1200 filmet számláló, a helyszínen hozzáférhető videókönyvtárunk, és az 55 néző befogadására alkalmas vetítőtermünk, amely napról napra dokumentumfilm vetítéseknek ad otthont.

Reklám-spot és kedvcsináló

Filmajánló

1
Rossz felhasználónév vagy jelszó.
DocuArt mozi online
DocuArt mozi online
DocuArt mozi online
DocuArt mozi online
Bejelentkezés